۵,۶۰۹ بازدید
0دیدگاه

رنوپخش در این مطلب قصد دارد در مورد علت سیاه شدن شمع خودرو شما عزیزان را راهنمایی کند؛ با ما همراه باشید.

شمع، یکی از قطعات مهم در قسمت موتور خودرو محسوب می‌شود. این قطعه از مدت زمان مشخصی در استفاده برخوردار بوده که عملکرد مهمی دارد. شمع موتور در صورت خرابی، تغییر ظاهر می‌دهد.

از همین جهت، سلامت آن هر چند وقت یکبار باید مورد بررسی قرار بگیرد.

هر چند که شمع موتور هنگام خرابی علائمی از خود نشان می‌دهد. سیاهی شمع موتور از جمله علائم مهم در نقص این قطعه است. بروز سیاهی در شمع دلایلی داشته که شناسایی آن‌ها مانع از بروز مجدد این مشکل می‌شود.

در ادامه به علت سیاه شدن شمع خودرو رنو می‌پردازیم.

 

علت سیاه شدن شمع خودرو چیست؟

شمع موتور قطعه‌ای مهم و کاربردی در لوازم یدکی خودرو بوده که برروی سرسیلندر قرار می‌گیرد. تمام عملیات مربوط به سوخت، اکسیژن و برق توسط شمع موتور اتفاق می‌افتد. هنگام دریافت برق با ولتاژ بالا از باتری توسط شمع، جرقه‌ای ایجاد می‌شود.

با ایجاد جرقه، اکسیژن و سوخت بنزین ترکیب شده و انفجاری در محفظه سوخت سیلندر رخ می‌دهد. به این ترتیب اتومبیل استارت زده شده و روشن می‌شود.

به عبارتی تماس شمع با عوامل الکتریکی و شیمیایی ظاهر شمع را به مرور تغییر می‌دهد. از همین جهت، درنهایت شاهد دوده گرفتن و سیاهی شمع خودرو رنو خواهید بود.

اما سیاهی شمع خودرو دلایل دیگری هم داشته که در ادامه به بررسی بیشتر آن خواهیم پرداخت.

بیشتر بخوانید: تفاوت شمع موتور اصلی و تقلبی

 

شمع سالم خودرو چه ویژگی‌هایی دارد؟

تمام شمع‌های سالم خودرو از عایق چینی و چند الکترود فلزی سوزنی برخوردار هستند. ظاهر تمیز و سفید شمع حاکی از سالم بودن این قطعه است. در شمع سالم خودروی رنو، اثری از زنگ زدگی و خوردگی مشاهده نمی‌شود.

بنابراین، مشاهده عوامل فوق به معنای سلامت کامل شمع خودرو خواهد بود.

 

علت سیاه شدن شمع خودرو رنو

ساختار شمع خودرو چگونه است؟

شمع خودرو متشکل از اجزای متفاوتی بوده که کیفیت مواد مورد استفاده در ساخت از اهمیت بالایی برخوردار هستند. افزایش کیفیت این مواد موجب کارکرد بهتر شمع خودرو رنو می‌شود.

این قطعه از بخش فلزی، الکترود، واشر، عایق چینی، مهره سر شمع، پودر هوایند و غیره تشکیل شده است. با اشاره به این موارد، احتمالا تا الان به دلایل دوده زده شدن شمع پی برده باشید.

شمع موتور دائما با بنزین، اکسیژن، برق و جرقه در ارتباط است. تماس مکرر شمع با این عوامل به مروز سیاهی آن را به دنبال خواهد داشت. رسوبات سیاهی کربنی، قهوه‌ای یا سیاهی پس از مدتی در شمع به وجود می‌آید.

همین عوامل از جمله دلایل سیاهی شمع موتور هستند. اما دلایل دیگری در این زمینه وجود داشته که شامل موارد زیر می‌شود:


  • کثیفی و آلودگی فیلتر هوا

  • سیاهی شمع خودرو رنو به دلیل خروجی ضعیف کویل‌ها

  • آسیب‌دیدگی سیستم خنک‌کننده اتومبیل

  • آسیب‌دیدگی سوزن سوپاپ کاربراتور

  • نشتی حسگرهای اکسیژن

  • به هم ریختگی تنظیمات سیلندر هوای کاربراتور

بیشتر بخوانید: چگونه بفهمیم شمع ها نیاز به تعویض دارند؟

 

مهم‌ترین علت سیاه شدن سر شمع ماشین چیست؟

تماس مداوم شمع خودرو با سوخت بنزین و اکسیژن از جمله دلایل اصلی سیاهی سر شمع خودرو هستند. تمام این واکنش‌های شیمیایی پس از مدتی موجب ایجاد رسوبات کربنی، قهوه‌ای و دودی در شمع موتور می‌شوند.

همین عوامل به مروز دوده زدن شمع اتومبیل را به دنبال خواهند داشت. هنگام جرقه زدن ناقص یا ضعیف، سوخت بنزین بیش از حد وارد محفظه احتراق می‌شود. ترکیب بنزین با اکسیژن در محفظه احتراق نیز دوده گرفتن شمع خودرو رنو را به دنبال دارد.

سیاهی این قطعه به دلایل اختلال در موتور خودرو نیز خواهد بود. درصورت قفل شدن ساسات، مشکلاتی به وجود آمده که شامل موارد زیر می‌شود.

بهم‌ریختگی تنظیمات سیلندر هوای کاربراتور، آسیب‌دیدگی سوپاپ، مقاومت بالای سیم‌های متصل به شمع و نشتی در حسگرهای اکسیژن از جمله آن‌ها هستند.

رانندگی مداوم با سرعت پایین و خاموشی طولانی وسیله نقلیه نیز از دیگر دلایل سیاهی شمع است.

 

چگونه سیاهی سر شمع را از بین ببریم؟

پس از آگاهی از دلایل سیاهی شمع خودرو، باید با نحوه پاک کردن این سیاهی‌ها آشنایی داشته باشید. همانطور که اشاره شد، شمع خودرو مانند برخی دیگر از قطعات از مدت زمان مشخصی در استفاده برخوردار است.

بنابراین، شمع خودرو رنو پس از مدتی استفاده باید مورد تعویض قرار بگیرد. با مشاهده سیاهی شمع موتور باید آن را تعویض و نمونه جدید را جایگزین آن کنید. با انجام به موقع این کار، از بروز آسیب‌های بزرگتر در خودرو جلوگیری می‌شود.

در غیر اینصورت، باید هزینه بیشتری را صرف ترمیم آسیب دیدگی به سایر قطعات خودرو انجام دهید. از همین جهت، با مشاهده سیاهی شمع موتور خودروی رنو حتما آن را تعویض کنید.

 

تمیز کردن شمع موتور از دوده گیری

شمع باید به طور مرتب تمیز و بازرسی شوند. توصیه می شود این کار را در حدود 8-10 هزار کیلومتر انجام دهید . انجام این کار در زمان تعویض روغن موتور بسیار راحت است.

با این حال، اگر علائم توصیف شده در بالا ظاهر شده باشد، می توان آن را زودتر انجام داد. لازم به ذکر است که تمیز کردن الکترودها به روش قدیمی با سمباده توصیه نمی شود . واقعیت این است که خطر آسیب به لایه محافظ روی آنها وجود دارد.

این امر به ویژه در مورد شمع های iridic مرتبط است.

 

راه‌های تشخیص سیاه شدن شمع موتور خودرو

به منظور تشخیص دلیل خرابی شمع خودرو ابتدا باید خودرو را خاموش کنید. پس از کسب اطمینان از عدم وجود جریان برق، قسمت موردنظر را مورد بررسی قرار دهید.

بررسی شمع خودرو رنو سختی چندانی نداشته اما باید نکات ایمنی لازم در این زمینه را درنظر داشته باشید.

شمع خودرو را توسط آچار مخصوص از سرسیلندر جدا کنید. پس از جداسازی، علت مربوط به سیاهی آن را مورد بررسی قرار دهید. این سیاهی به دلیل روغن زدن شمع خودرو یا دوده گرفتن آن خواهد بود.

پس از اطمینان از سیاهی شمع، سریعا آن را تعویض کرده و شمع جدید جایگزین آن کنید.

 

خرید شمع از رنوپخش

فروشگاه رنوپخش بازار بزرگ اینترنتی در زمینه عرضه انواع لوازم یدکی خودرو است. انواع قطعات مربوط به خودروهای رنو در فروشگاه رنوپخش وجود دارد.

ارائه محصولات به کیفیت بالا، ضمانت اصالت کالا، ارسال به سراسر کشور و قیمت مناسب از مزایای این فروشگاه است.

به علاوه، خرید از سایت رنوپخش بسیار آسان بوده و مشکلی نخواهد داشت. عملیات پرداخت از طریق سایت رنو پخش نیز در درگاهی امن صورت می‌گیرد. پس از ثبت سفارش، محصول موردنظر را در مدت زمان کوتاه تحویل خواهید گرفت.

بنابراین، با خرید شمع خودرو رنو لذت خریدی سریع و ایمن را از فروشگاه رنوپخش تجربه می‌کنید.

 

نتیجه‌گیری نهایی

خودرو از سیستم‌های متفاوتی تشکیل شده که شمع موتور از جمله آن‌ها است. این قطعه دارای مدت زمان مشخصی در استفاده بوده که پس از مدتی باید تعویض شود. بروز سیاهی در شمع موتور بیانگر زمان تعویض این قطعه خواهد بود.

رنوپخش امیدوار است با خواندن این مطلب علت سیاه شدن شمع خودرو را یافته باشید.

با مطالعه عوامل فوق به دلایل سیاهی شمع موتور پی بردید.

برای خرید شمع موتور کپچر به لینک مراجعه کنید.

 

 

از طریق شماره تلفن های زیر می توانید با ما در ارتباط باشید.

021-33950976

021-33969813

برای ورود به تلگرام رنوپخش اینجا را لمس کنید.

برای ورود به اینستاگرام رنوپخش اینجا را لمس کنید.

شما اینجا هستید: