رنوپخش در این مطلب قصد دارد در مورد نشانه های تعویض شمع موتور شما عزیزان را راهنمایی کند؛ با ما همراه باشید.

خودرو شامل اجزای متفاوتی بوده که برخی از آن‌ها دارای مدت زمان خاصی در استفاده هستند. این اجزا پس از گذشت مدتی دچار فرسودگی شده که باید تعویض شوند.

شمع خودرو، از جمله اجزای مهم در قسمت موتور اتومبیل است. عدم کارکرد صحیح این قطعه، عملکرد خودرو را با مشکل مواجه می‌‌کند.

شمع خودرو درصورت خرابی علائمی از خود نشان می‌دهد. مشاهده تمام این علائم هشداری به منزله تعویض شمع خودرو خواهد بود. بنابراین، باید کاملا با نشانه‌های اتمام شمع موتور آشنایی داشته باشید.

در ادامه این مقاله به بررسی نشانه‌های موجود جهت تعویض شمع موتور می‌پردازیم.

 

نشانه های فرا رسیدن زمان تعویض شمع موتور

تا حد امکان شمع را به موقع تعویض کرده تا کار به نشانه‌های هشداردهنده نرسد. اما درصورت فراموشی جهت بررسی و تعویض شمع موتور، حتما به برخی از علائم توجه کنید.

این علائم زنگ هشداری مهم بوده که عدم توجه به آن خساراتی را رقم خواهد زد. از جمله نشانه‌های مهم در تعویض شمع موتور شامل موارد زیر می‌شود.

 

1- روشن‌شدن سخت ماشین

هنگام عدم استارت خودرو یا روشن‌شدن سخت آن، فکر همه به سمت باتری خودرو می‌رود. اما درصورت اطمینان از باتری خودرو، باید به شمع شک داشته باشید.

هنگام فرسودگی یا مسدودشدن، شمع موتور جرقه کافی جهت روشن شدن را ندارد. تعویض شمع موتور در این شرایط و پس از سختی کار موتور باید صورت بگیرد.

 

2- میس فایر یا احتراق ناقص

دلایل بسیاری مبنی بر احتراق ناقص یا بدسوزی وجود دارد. بهره‌گیری از سوخت‌های با کیفیت پایین یا مشکل در کلاهک توزیع‌کننده، از جمله دلایل شمع فرسوده است.

دور موتور در این حالت به شکل نوسانی کاهش داشته و مجددا بالا می‌رود. حتی در برخی موارد در دور موتور بالا صدایی از آن منتشر خواهد شد.

خودرو با احتراق ناقص سوخت خام را به اگزوز ارسال کرده و موجب آسیب به مبدل کاتالیست می‌شود. از همین جهت، شمع را تعویض کرده تا خسارت بیشتری وارد نشود.

 

3- افزایش مصرف سوخت

افزایش مصرف سوخت نیز از دیگر دلایل تعویض شمع موتور خواهد بود. شمع خراب منجر به کارکرد بیش از حد موتور می‌شود. در این حالت شمع قادر به سوزاندن سوخت به شکلی موثر در محفظه احتراق نیست.

بنابراین، سوخت بالایی مصرف شده و با افزایش بی رویه بنزین مواجه خواهید شد.

 

4- صدای بلند موتور هنگام درجا کار کردن

هنگام درجا کار کردن ماشین با شنیدن صدای کوبش، تق‌تق و غیره باید نسبت به تعویض شمع‌ها اقدام کنید.

 

5- گاز خوردن سخت موتور یا شتاب آن

شمع موتور هنگام فرسودگی قادر به جرقه‌زنی در محفظه احتراق نخواهد بود. خودرو هنگام گاز دادن نیز جهت شتاب‌گیری به سختی تلاش می‌کند.

بنابر این، در این صورت باید شمع عوض شود.

 

6- صدای بلندتر از حد معمول موتور

این مورد در خودروهای چهار، شش و هشت سیلندر صدق می‌کند. هنگام بروز عیب در یکی از شمع‌ها، صدای موتور این مشکل را اعلام خواهد کرد. کاهش کارایی در یک سیلندر بر کارکرد سایرین هم تاثیر می‌گذارد.

از همین جهت، صداهای عجیبی مانند تلق تلق ایجاد می‌شود.

 

7- روشن شدن چراغ چک موتور

چراغ چک با هر مشکلی در خودرو روشن شده و کدی را اعلام کرده که باید با معنای آن آشنا باشید. درصورت عدم کارکرد صحیح شمع، چراغ چک آن روشن می‌شود.

با تشخیص مکانیک مبنی بر فرسودگی این قطعه، تعویض شمع موتور را باید انجام دهید.

بیشتر بخوانید: علت سیاه شدن شمع خودرو در خودروهای رنو

 

هرچند وقت یکبار باید شمع‌ها را تعویض کنید؟

شمع جز قطعات پرمصرف نبوده و مجبور به تعویض مداوم آن نخواهید بود. اغلب خودروسازان توصیه کرده تا شمع‌های جدید پس از هر 50 هزار کیلومتر رانندگی تعویض شوند. اما در حالت کلی طول عمر شمع به نوع و سایر شرایط آن نیز بستگی دارد.

برای مثال شمع‌های مسی از طول عمر پایین‌تری برخوردار هستند. اما شمع‌های ساخته‌شده از مواد پیشرفته و بادوام تا چهار برابر بیش از شمع‌های مسی دوام خواهند داشت.

بنابراین، تعویض شمع بستگی به عوامل فوق داشته و باید هرچند مدت آن‌ها را مورد بررسی قرار دهید. در تعویض شمع موتور باید به این نکته توجه داشته باشید.

عدم توجه به این قطعه، پس از مدتی کارکرد خودرو را با مشکل مواجه می‌کند.

 

چرا شمع موتور نیازمند تعویض است؟

بدون جرقه حاصل از شمع ماشین روشن نخواهد شد. سلامت شمع خودرو نیز مستقیما با عملکرد آن درارتباط است. شمع‌های ضعیف یا مشکل‌دار هنگام استارت‌زنی یا شتاب‌گیری موجب احتراق ناقص می‌شوند.

در این شرایط خودرو قادر به حفظ بیشینه قدرت نبوده و سوخت بالایی مصرف خواهد شد. البته شمع‌هایی با گذشت مدت طولانی از عمر آن‌ها درصورت عدم فرسایش هم باید تعویض شوند.

بر روی شمع‌های کهنه پس از مدتی به دلیل تماس مداوم با سوخت و هوا رسوبات جمع می‌شود. همین موضوع منجر به احتراق زودهنگام سوخت خواهد شد. تعویض شمع موتور از ضرورت بالایی در این زمینه برخوردار است.

از طرفی، با افزایش سن شمع موتو شکاف آن منبسط می‌شود. از همین جهت، با تعویض به موقع شمع موتور از بروز این مسائل جلوگیری خواهد شد.

بیشتر بخوانید: تفاوت شمع موتور اصلی و تقلبی

 

نتیجه‌گیری نهایی

سیستم موتور از اجزای متفاوتی برخوردار بوده که هریک در کارایی خودرو نقش مهمی دارند. شمع موتور از جمله آن‌ها بوده و عدم کارایی صحیح آن خودرو را با مشکلاتی مواجه می‌کند.

این قطعه درصورت خرابی نشانه هایی دارد که بالاتر به آن اشاره شد. از همین جهت، شمع موتور را جز قطعات مصرفی در خودرو می‌دانند.

رنوپخش امیدوار است با خواندن این مطلب اطلاعات مورد نیاز در مورد نشانه های تعویض شمع موتور را به دست آورده باشید.

 

از طریق شماره تلفن های زیر می توانید با ما در ارتباط باشید.

021-33950976

021-33969813

برای ورود به تلگرام رنوپخش اینجا را لمس کنید.

برای ورود به اینستاگرام رنوپخش اینجا را لمس کنید.

 

شما اینجا هستید: