۴,۶۷۴ بازدید
0دیدگاه

رنوپخش در این مطلب قصد دارد نشانه های خرابی دسته موتور را برای شما عزیزان بیان کند؛ با ما همراه باشید.

خودرو متشکل از سیستم و اجزای متفاوتی بوده که هریک در راستای بهبود عملکرد کاربرد دارند. از جمله اجزای مهم در خودرو موتور بوده که بخش اولیه اتومبیل محسوب می‌شود.

موتور به تنهایی اجزای متفاوتی داشته و وظایف آن‌ها را نباید نادیده گرفت. دسته موتور، یکی از اجزای مهم در سیستم موتور خودرو است.

این قطعه وظیفه بسیار مهمی برعهده داشته و سلامت آن اهمیت بالایی دارد. دسته موتور در صورت خرابی و عدم توجه به آن خسارات جبران‌ناپذیری به خودرو وارد می‌کند.

بروز علائمی در خودرو در برخی موارد بیانگر خرابی دسته موتور خواهد بود. در ادامه، به معرفی این قطعه و نشانه خرابی دسته موتور می‌پردازیم.

 

دسته موتور چیست و چه کاری انجام می‌دهد؟

دسته موتور

 

خودرو و اجزای آن به پازلی تشبیه شده که از تکه‌های منظم ساخته می‌شود. موتور خودرو از قسمت‌های بسیاری تشکیل شده و تمام این اجزا باید از تکیه‌گاهی برخوردار باشند.

در تمام خودروها قطعه‌ای به منظور حفظ تعادل موتور تعبیه می‌شود. نام این قطعه دسته موتور بوده که عملکرد درست آن برای خودرو اهمیت بالایی دارد.

دسته موتور وزن موتور و گیربکس را تحمل کرده و تعادل میان آن‌ها را حفظ می‌کند. خودرو هنگام روشن شدن، گازهای ناگهانی و عبور از دست‌انداز دچار لرزش و تکان‌هایی می‌شود.

انتقال لرزش به داخل کابین آزاردهنده بوده و مهار آن نیازمند دسته موتور است. توجه به نشانه خرابی دسته موتور اهمیت بالایی دارد.

دسته موتور گشتاور پیچشی را تحمل کرده و موتور را ثابت در جای خود نگه می‌دارد.

تکان و لرزش‌های موجود در خودرو بدون وجود دسته موتور دچار شکستگی و ترک می‌شوند. بنابراین، اتصالات میان موتور و گیربکس باید توسط شاسی خودرو منعطف باشند.

نگهداری و تعویض به موقع دسته موتور اهمیت بالایی داشته و توجه به علائم خرابی اهمیت بالایی دارد.

 

دسته موتور تا چه مدت ماندگاری دارد؟

دسته موتور در برخی خودروها از طول عمر بالاتری برخوردار است. این قطعه در اغلب خودروها بین 5 تا 7 سال دوام دارد. اما در موارد دیگر عمر دسته موتور تا ده سال نیز گزارش می‌شود.

اما در این میان، نحوه نگهداری از این قطعه و نشانه خرابی دسته موتور نیز اهمیت بالایی دارد. عدم استفاده صحیح از خودرو، طول عمر دسته موتور را کاهش می‌دهد.

رانندگی غیر ایمن، ترمزگیری مداوم، شتاب ناگهانی، عبور از سرعت‌گیر و غیر از جمله عوامل موثر بر کاهش ماندگاری هستند.

با انجام این موارد دسته موتور به سرعت کارایی خود را از دست داده و نیازمند تعویض می‌شود. اما با عدم انجام این موارد، دسته موتور در مدت زمان بالایی مطابق فوق دوام خواهد داشت.

بیشتر بخوانید: عمر مفید دسته موتور

 

علائم خرابی دسته موتور

همانطور که اشاره شد، دسته موتور در صورت خرابی علائمی از خود نشان می‌دهد. علائم خرابی این قطعه بسیار واضح بوده و به منزله خرابی دسته موتور است.

بررسی مداوم دسته موتور و تعویض این قطعه اهمیت بالایی دارد. از جمله نشانه خرابی دسته موتور شامل موارد زیر می‌شود:

1- سروصدای اضافی

یکی از نشانه‌های خرابی دسته موتور ، سروصدای اضافی است. گوش راننده همیشه باید برای شنیدن صداهای اضافی مانند ضربه زدن تیز باشد.

تمام سروصداها مستقیما با موتور در ارتباط نبوده اما نیاز به بررسی دارد.

 

2- لرزش

یکی دیگر از نشانه های خرابی دسته موتور این است که پایه موتور به منظور حفظ ایمنی موتور در جایگاه خود طراحی شده است. لرزش بیش از حد خودرو از جمله عوامل اولیه خرابی دسته موتور محسوب می‌شود.

لرزش با انتقال به داخل کابین راننده و سرنشینان را از خرابی خود مطلع می‌سازد.

 

3- عدم تعادل و انطباق

موتور خودرو قطعه‌ای دقیق و پیچیده است. دسته موتور، موتور را به صورت دقیق در یک راستا قرار می‌دهد. در نشانه خرابی دسته موتور این کار جهت اطمینان از تساوی ارتفاع از هر طرف صورت می‌گیرد.

با چک دائمی دسته موتور در زیر کاپوت از سلامت دسته موتورها اطمینان حاصل کنید.

 

4- شلنگ شکسته تسمه و رادیاتور

دسته موتور منجر به آسیب به تسمه‌های فن و شیلنگ رادیاتور می‌شود. این حالت اغلب در سرعت‌های بالا اتفاق می‌افتد.

اما از لحاظ آسیب‌دیدگی باید تسمه و شلنگ‌های خودرو را مدام مورد بررسی قرار دهید.

 

5- آسیب به موتور

با جدا شدن کامل دسته موتور از موتور قسمت پشتیبانی کاملا از بین می‌رود. موتور در این صورت از یک سو به سمت دیگر رفته و تغییر مکان می‌دهد.

این امر به وضوح به سلامت موتور خودرو آسیب می‌رساند. اما در نشانه خرابی دسته موتور، عدم استفاده صحیح از آن تکان و پرش شدید موتور را به دنبال دارد.

 

چرا دسته‌های موتور خراب می‌شوند؟

دسته موتور

دسته‌های موتور بنا به دلایل زیر دچار خرابی می‌شوند:

1- نصب غیراصولی

با نیاز خودرو به تعویض دسته موتور، حتما به مراکز معتبر جهت انجام این کار مراجعه کنید. با مراجعه به مراکز فاقد اعتبار عملکرد دسته موتور با مشکل مواجه می‌شود.

در این صورت، دسته موتور زودتر از زمان طبیعی خود دچار خرابی خواهد شد.

 

2- دسته‌های فرسوده

بعضا دیده شده که سازندگان دسته موتورهای فرسوده را به مشتریان عرضه می‌کنند. این مورد علتی دیگر بر خرابی دسته موتور اتومبیل خواهد بود.

 

3- سن و ضربه

دسته موتور به دلیل افزایش سن و ضربه دچار خرابی می‌شود. نشانه خرابی دسته موتور در سن و ضربه به دلیل خرابی پوشش لاستیکی نیز است.

نوار لاستیکی پس از مدتی قابلیت ارتجاعی خود را از دست داده و ترک‌هایی در آن ایجاد می‌شود. درنتیجه، مایع از داخل به بیرون نشت کرده و زمان فرارسیدن تعویض دست موتور را هشدار می‌دهد.

 

4- سبک رانندگی

در مورد سبک رانندگی موارد زیر مطرح می‌شود:

 

– چرخش بیش از اندازه چرخ دنده

– کوبیده شدن محکم وسیله نقلیه

– بیرون کشیده شدن کلاچ

– قطع برق پیش از حرکت

 

 

5- تصادف

هنگام خرید ماشین‌های دسته دوم حتما سلامت خودرو را مورد بررسی قرار دهید.

 

6- نشت روغن

از دیگر نشانه‌ خرابی دسته موتور نشت روغن است.

بیشتر بخوانید:دسته موتور چیست و چه کاربردهایی دارد؟

 

نتیجه‌گیری نهایی

دسته موتور یکی از قطعات مهم خودرو بوده که توجه به سلامت آن از اهمیت بالایی برخوردار است. این قطعه درصورت خرابی با بروز علائمی راننده را از آن آگاه می‌سازد.

از همین جهت، در مدتی کوتاه باید نسبت به تعویض دسته موتور خودروی خود اقدام کنید. جهت خرید دسته موتور به فروشگاه رنو پخش مراجعه کرده و ثبت سفارش را انجام دهید.

برای خرید دسته موتور پایین تندر90 و دسته موتور پایین فلوئنس و دسته موتور بالا راست کولیوسNEW به لینک آن مراجعه فرمایید.

رنوپخش امیدوار است با خواندن این مطلب اطلاعات مورد نیاز در مورد نشانه های خرابی دسته موتور را به دست آورده باشید.

 

 

از طریق شماره تلفن های زیر می توانید با ما در ارتباط باشید.

021-33950976

021-33969813

 

برای ورود به تلگرام رنوپخش اینجا را لمس کنید.

برای ورود به اینستاگرام رنوپخش اینجا را لمس کنید.

شما اینجا هستید: