۷۳۸ بازدید
0دیدگاه

رنوپخش در این مطلب قصد دارد شما عزیزان را در مورد بهترین لنت ترمز راهنمایی کند؛ با ما همراه باشید.

خودرو، تشکیل شده از قطعات بزرگ و کوچکی بوده که هریک از آن‌ها نقشی اساسی در حرکت دارند. در کنار موتور خودرو قطعات دیگری وجود داشته که بر کارایی و ایمنی خودرو تاثیرگذار هستند.

یکی از این قطعات، لنت ترمز بوده که نقش اصلی آن کاهش سرعت و توقف خودرو است. در هر چرخ ماشین دو لنت وجود داشته که بر روی دیسک در چرخ‌ها عقب و جلو قرار می‌گیرد.

این قطعه انرژی جنبشی را به حرارتی تبدیل کرده و منجر به ایست خودرو می‌شود. اما هنگام خرید بهترین لنت ترمز باید به نکاتی توجه داشته باشید. در ادامه به بررسی چطور یک لنت ترمز خوب بخریم خواهیم پرداخت.

 

ماندگارترین نوع لنت ترمز؟

اگر قصد خرید لنت ترمز جلو مگان را داریدلنت های ترمز سرامیکی سخت ترین و بادوام ترین مواد لنت ترمز موجود در بازار هستند. لنت ترمزهای فلزی و نیمه فلزی در مرحله بعدی قرار دارند.

لنت های ترمز ارگانیک نرم ترین و کم دوام ترین مواد لنت در بازار هستند. بنابراین برای پاسخ به این سوال لنت ترمز سرامیکی بیشتر از لنت ترمز فلزی دوام می آورد.

 

چگونه بهترین لنت ترمز را انتخاب کنم؟

برای انتخاب بهترین لنت ترمز عقب رنو ساندرو  شما باید در نظر داشته باشید که لنت ها چه مدت برای دوام و ماندگاری روتور در هنگام درگیر شدن لنت ترمز طراحی شده اند.

صدا و لرزش: باید در نظر بگیرید که فشار دادن لنت ترمز باعث ایجاد صدا، لرزش و حتی احساس پدال می شود. سطوح گرد و غبار: لنت های ترمز ممکن است گرد و غبار را جمع کنند که سپس به چرخ شما می چسبد.

 

12 روش برای انتخاب یک لنت ترمز خوب

روش‌ها متفاوتی جهت تشخیص و انتخاب یک لنت ترمز خوب وجود دارد. برخی افراد، به دلیل عدم آگاهی از این اطلاعات، سردرگم شده و خرید موفقی نخواهند داشت. لنت نقش مهمی در خودرو داشته و باید در مدت زمان مشخص اقدام به تعویض آن‌ها کنید.

اما جهت تعویض لنت روش‌های مختلفی وجود داشته که در ادامه به شرح آن می‌پردازیم.

 

انتخاب لنت با توجه به نوع آن

یکی از روش‌های انتخاب یک لنت ترمز خوب، توجه به نوع خودرو است. سال ساخت، نوع خودرو و چرخ عقب یا جلوی آن در بررسی چطور یک لنت ترمز خوب بخریم تاثیرگذار هستند. آگاهی از نوع لنت مناسب با توجه به سایز و اندازه خودرو نیز اهمیت دارد.

جهت انجام این کار دو راه وجود داشته تا سایز و اندازه مناسب چرخ جلو یا عقب خودرو تشخیص داده شود. یکی از این راه‌ها مطالعه دفترچه راهنمای خودرو و توجه به توصیه خودروساز است.

با بازکردن چرخ و مشاهده لنت از نزدیک نیز امکان تشخیص نوع آن وجود دارد. بنابراین، جهت انتخاب یک لنت خوب ابتدا به نوع آن توجه کرده و سپس سایر موارد را درنظر داشته باشید.

 

انتخاب لنت براساس نوع کار خودرو

با توجه به نوع کار خودرو، امکان انتخاب لنت‌های باکیفیت و متوسط وجود دارد. در نکات چطور یک لنت ترمز خوب بخریم انتخاب لنت‌های با کیفیت بالا بر کارایی مناسب آن تاثیرگذار خواهند بود.

در این شرایط ترمزگیری نیز به آسانی انجام شده و مشکلی از بابت عدم ترمزگیری به موقع ندارید. درصورت برخورداری از خودروی شخصی و سواری همراه با سرعت رانندگی کم، لنت متوسط پاسخگو است.

خودروهای تاکسی یا وانت باری نیازمند رانندگی با سرعت بالاتری هستند. در این شرایط نیازمند لنت‌های باکیفیت‌تری بوده و باید از دوام بالایی برخوردار باشند. دقت بالا در این زمینه هزینه‌های جانبی را کاهش خواهد داد.

 

انتخاب لنت با توجه به مسیر تردد خودرو

برخی از مسیرهای تردد، ترافیک بالایی داشته یا برخی دیگر دارای سرازیری و شیب‌های تند هستند. در بررسی چطور یک لنت ترمز خوب بخریم باید به مسیر تردد نیز توجه کنید. لنت مورد استفاده در این مسیرها نباید براثر داغ کردن زیاد قدرت خود را از دست دهد.

لنت باکیفیت در برابر فرسودگی مقاوم بوده و خاصیت خود را از دست نخواهد داد. لنت‌های معمولی جهت تردد از مسیرهای عادی همراه با سرعت مناسب پاسخگو هستند. از همین جهت، از دیگر روش‌های انتخاب لنت خوب توجه به مسیر تردد خودرو است.

 

سرعت کم یا زیاد در رانندگی

سرعت بالا، نیازمند ترمز قوی‌تر جهت بازداشتن خودرو از حرکت است. در سرعت‌های بالا لنت خودرو داغ شده و در مدت کوتاه تمام می‌شود. هنگام توجه به چطور یک لنت ترمز خوب بخریم باید به این نکته توجه کنید.

ترمزهای ناگهانی نیز منجر به داغ شدن لنت شده و کاهش عمر آن را به دنبال دارد. در این مواقع، کیفیت بالای لنت موجب ایست سریع آن شده و لنت دیرتر داغ می‌کند. به علاوه، خنک شدن آن سریع‌تر اتفاق افتاده و دیرتر تمام خواهد شد.

لنت باکیفیت موجب ایست بهتر خودرو شده که دیسک چرخ را هم خراب نمی‌کند. بهره‌گیری از سرعت مناسب و رعایت فاصله طولی نیاز به استفاده مکرر از ترمز را کاهش می‌دهد. به این ترتیب، طول عمر لنت ترمز افزایش خواهد یافت.

 

سیستم ترمز خودرو

سیستم ترمز خودرو در برخی خودروها معمولی و در برخی دیگر abs است. برای پاسخ به سوال چطور یک لنت خوب بخریم باید به نوع ترمز نیز توجه داشته باشید.

در سیستم‌های معمولی، لنت‌ها دیرتر از سیستم‌های abs از بین می‌روند. در مدل غیر  ABS  لنت برروی دیسک چسبیده و لنت‌ها کمتر خورده می‌شوند.

خودروهای با سیستم  abs نیازمند لنت‌های باکیفیت تری هستند. اغلب لنت‌ها در این سیستم ترمز زودتر از نمونه معمولی تمام می‌شوند.

از همین جهت، لنت موردنظر باید از طول عمر و کیفیت بالاتری برخوردار باشد. با توجه به نوع سیستم ترمز خودروی خود، یک لنت ترمز مناسب را خریداری خواهید کرد.

 

شرایط آب‌وهوایی محل مربوط به کاربرد لنت

منطقه زندگی هر فرد آب‌وهوای مشخصی داشته که باید هنگام لنت به آن توجه کنید. هنگام بررسی چطور یک لنت ترمز خوب بخریم باید به شرایط جوی توجه داشته باشید. لنت‌های تولیدشده در ایران با توجه به شرایط آب‌وهوایی کشور هستند.

این لنت‌ها در شرایط جوی خیلی گرم یا خیلی سرد کارایی لازم را نخواهند داشت. لنت‌های اورگانیک به دلیل نرمی، درصورت مواجه با گرما خاصیت خود را از دست می‌دهند. لنت‌های متالیک نیز در سرما ترمزگیری خوبی نداشته و زود تمام می‌شوند.

بنابراین، در این مورد باید از تجربیات افراد فنی استفاده کرده بهترین لنت را انتخاب کنید.

 

مبلغ درنظر گرفته شده

مبلغ موردنظر جهت خرید و انتخاب لنت ترمز تاثیر بالایی خواهد گذاشت. در برخی موارد نیازمند تعویض لنت بوده اما با تامین هزینه آن با مشکل مواجه می‌شوید.

در این شرایط با قیمت مناسب و متوسط خریداری خواهید کرد. لنت‌های متالیک قیمت پایینی داشته و افزایش کیفیت لنت با قیمت آن رابطه مستقیم دارد.

در طول مدت استفاده از این لنت‌ها، هزینه‌های جانبی کاهش خواهد یافت.

 

وزن خودرو

از دیگر موارد تاثیرگذار در انتخاب یک لنت ترمز خوب، وزن خودرو است. خودروهای سنگین به ترمزهای قوی‌تر نیاز داشته و باید کیفیت بالایی داشته باشند. این خودروها در سرعت‌های بالا جهت ایست نیازمند شتاب منفی بوده که انرژی حرارتی بالایی تولید می‌کنند.

از همین جهت، در بررسی چطور یک لنت ترمز خوب بخریم این نکته را درنظر داشته باشید. بهره‌گیری از لنت‌های باکیفیت در این خودروها از اهمیت بالایی برخوردار است. البته برای خودروهای سبک نیز باید از لنت باکیفیت استفاده کرده تا نیاز به ترمز برطرف شود.

 

قیمت خودرو

خودروهای گران‌قیمت و لوکس نیازمند لنت‌های اصلی و اورجینال هستند. اتفاق کوچک برای این خودروها ضررهای سنگینی برای آن در پی خواهد داشت. بنابراین، در خرید لنت برای این خودروها باید بهترین آن را خریداری کرده و به استاندارد آن توجه کنید.

در برخی موارد، خرید لنت ارزان، گران تمام شده و خطراتی را رقم می‌زند.

 

نوع مواد تشکیل‌دهنده لنت ترمز

از دیگر موارد مهم در چطور یک لنت ترمز خوب بخریم توجه به نوع مواد تشکیل‌دهنده لنت است. لنت انواع مختلفی داشته که هریک از آن‌ها از خصوصیاتی برخوردار هستند.

سه مدل لنت شامل : لنت اورگانیک، متالیک و سرامیکی از جمله پرکاربردترین‌ های این قطعه است.

لنت موردنیاز برای هر خودرو با توجه به مدل آن تعیین می‌شود.

بیشتر بخوانید: مهم ترین نکاتی که از لنت ترمز خودرو باید بدانید

 

لنت ترمز خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟

پس از تشخیص لنت ترمز مناسب خودرو، باید با ویژگی‌های یک لنت ترمز خوب آشنا شوید. شناسایی و تشخیص یک لنت ترمز خوب، موجب خرید لنتی مناسب و باکیفیت می‌شود.

از همین جهت، هنگام خرید این قطعه باید از خصوصیات یک لنت ترمز خوب آگاهی داشته باشید. از جمله مشخصات مهم در چطور یک لنت ترمز خوب بخریم شامل موارد زیر می‌شود.

 

برخورداری از شیار بر روی لنت

شیار بر روی لنت گردوغبار را باقی نذاشته و گازهای موجود را از بین می‌برد. این شیار جریان هوای لنت را بهبود بخشیده و لنت را خنک می‌کند. شیار موجود بر روی لنت، دمای لنت را کاهش داده و گازهای اضافی را به بیرون می‌راند.

به علاوه، شیشه کردن لنت را برطرف کرده و عملیات ترمزگیری به آسانی انجام می‌شود.

 

لبه پخ‌دار لنت

درصورت عدم توانایی کالیبر ترمز به چسباندن دیسک به سطح لنت، به کناره‌های این قطعه فشار وارد می‌شود. همین موضوع منجر به تولید صدا شده که غیر قابل تحمل است. بنابراین، در مواجه با چطور یک لنت ترمز خوب بخریم حتما به لبه لنت توجه کنید.

هنگام استفاده از لنت جدید، لبه‌های آن تیز بوده که جهت رفع آن از لنت پخ کرده استفاده می‌شود.

 

صفحات فلزی یا غیرفلزی پشت لنت

از دیگر موارد تشخیص ویژگی‌های لنت ترمز خوب، وجود صفحات فلزی یا غیرفلزی پشت لنت است. این صفحات برخی از صداهای تولیدشده در لنت را کاهش می‌دهد. هنگام شناسایی ویژگی‌های لنت خوب به این مورد توجه داشته باشید.

 

آلارم اتمام لنت

در اغلب لنت‌ها فلز نرمی وجود داشته که در صورت اتمام آن با دیسک برخورد می‌کند. این برخورد منجر به تولید صدا شده که راننده را از اتمام آن مطلع می‌سازد. از همین جهت، در بررسی چطور یک لنت ترمز خوب بخریم به این نکته توجه داشته باشید.

به علاوه، خودروهای جدید مجهز به سنسور بوده که هنگام اتمام لنت شروع به آلارم زدن می‌کند.

بیشتر بخوانید: نشانه های تعویض لنت ترمز

 

لنت‌های چسبی یا پرچ‌دار

به منظور ایجاد اصطکاک بر روی لنت یک قطعه نرم فلزی را به آن به پرچ می‌کنند. این کار عمر لنت را افزایش داده و از جمله ویژگی‌های یک لنت خوب محسوب می‌شود. در نتیجه، یک لنت ترمز خوب از ویژگی‌های فوق برخوردار است.

مشخصات کلی جهت شناسایی و خرید یک لنت ترمز خوب شامل موارد زیر می‌شود:

  • قابلیت ترمزگیری در شرایط آب‌وهوایی متفاوت

  • کاهش آسیب و خسارت به سیستم و دیسک ترمز

  • عدم تولید صدا

  • ترمزگیری روان در تمام مسیرها

  • برخورداری از استحکام و عمر مفید

تمام این موارد، در توجه به چطور یک لنت ترمز خوب بخریم تاثیرگذار هستند. از همین جهت، هنگام خرید و شناسایی ویژگی‌های لنت ترمز خوب به این موارد توجه کنید.

 

چگونه بفهمم به چه ترمزهایی نیاز دارم؟

از آنجایی که چندین احتمال وجود دارد، بهترین راه برای تشخیص اینکه آیا نیاز به لنت جلو ال نود دارید یا خیر این است که از یک تعمیرگاه بخواهید وضعیت کل سیستم ترمز، از جمله روتورها (یا درام های عقب در برخی خودروها)، لنت ترمز (اصطکاک) را بررسی کند.

موادی که در برابر روتورها یا درام ها فشرده می شوند)، کولیس ها و غیره

 

قیمت انواع لنت ترمز

لنت ترمز انواع مختلفی داشته و قیمت آن با توجه به پارامترهای متفاوتی تعیین می‌شود. به طور کلی، صرف هزینه بالا و خرید این قطعه از مراکز معتبر سلامت لنت‌های خودرو را تامین می‌کند. اما از جمله عوامل موثر بر قیمت انواع لنت ترمز شامل موارد زیر است:

  • جنس لنت ترمز

  • مدل و نوع خودروی سواری

  • اعتبار کارخانه مربوط به لنت سازی

  • تکنولوژی مورد استفاده در ساخت لنت ترمز

تمام این موارد تعیین‌کننده قیمت انواع لنت ترمز هستند. شناسایی بهترین لنت ترمز در بررسی چطور یک لنت ترمز خوب بخریم نیز شامل انواع لنت می‌شود.

همانطور که اشاره شد لنت‌ها شامل اورگانیک، نیمه فلزی و سرامیکی شده که نمونه آخر از طرفداران بسیاری برخوردار است.

 

نتیجه‌گیری نهایی

لنت ترمز قطعه‌ای مهم در خودرو بوده که از ویژگی‌های بسیاری برخوردار است. به منظور شناسایی نمونه اصل و باکیفیت این قطعه، روش‌های مختلفی وجود دارد.

به علاوه، لنت‌های باکیفیت از ویژگی‌هایی برخوردار بوده که درصورت آگاهی از آن بهترین نمونه را خریداری خواهید کرد. تعیین قیمت لنت ترمز نیز براساس موارد متعددی صورت می‌گیرد.

رنوپخش امیدوار است با خواندن این مطلب اطلاعات لازم در مورد بهترین لنت ترمز را به دست آورده باشید.

 

از طریق شماره تلفن های زیر می توانید با ما در ارتباط باشید.

021-33950976

021-33969813

 

برای ورود به تلگرام رنوپخش اینجا را لمس کنید.

برای ورود به اینستاگرام رنوپخش اینجا را لمس کنید.

شما اینجا هستید: