رنوپخش در این مطلب قصد دارد شما را در مورد مهم ترین نکات لنت ترمز راهنمایی کند؛ با ما همراه باشید.

یکی از مهم ترین اجزا و قطعات ماشین که همواره رانندگان توجه ویژه ای به آن دارند و سلامت و کارکرد قطعه برایشان بسیار مهم می باشند، لنت ترمز است.

همواره زمان تعویض دقیق لنت ترمز و آگاهی از علائم نشان دهنده به اتمام رسیدن لنت ترمز از نکاتی می باشد که در لنت ترمز حائز اهمیت می باشد و باید توجه ویژه ای به آن شود.

سیستم ترمز ماشین رابطه مستقیمی با ایمنی مسافران و خودرو دارد. در این مقاله از رنو پخش ( عرضه کننده قطعات یدکی رنو فابریک کارخانه و با کیفیت)، قصد داریم به نکاتی که باید از لنت ترمز خودرو بدانید اشاره کنیم؛

امیدواریم که با همراهی با تا انتهای این مقاله، اطلاعات کافی در رابطه با لنت ترمز را کسب کنید. در ادامه با مهم ترین نکات لنت ترمز آشنا خواهید شد.

 

لنت ترمز چیست؟

لنت ترمز در واقع بخش مهمی از سیستم ترمز خودرو شما می باشد که بین کشک و سیلندر ترمز جا دارد و می توانند خودرو را متوقف کنند پس این قطعه از اهمیت بالایی برخوردار است.

در صورت عدم کارکرد صحیح لنت‌های ترمز اجزای دیگر خودروی شما نظیر دیسک‌ها، روتورها و کولیس‌ها دچار سایش می‌شوند.

کارکرد این سیستم ترمز خودرو به این گونه می باشد که برای اینکه بتوان ماشین را متوقف کرد باید اصطکاک لازم در سیستم ترمزهای آن ایجاد شود. این اصطکاک از طریق لنت به وجود می‌آید.

در واقع لنت‌ها پس از فشرده‌سازی دیسک‌ها، اصطحکاک مورد نیاز میان لنت و دیسک را به وجود می‌آورند که منجر به کاهش سرعت و توقف خودرو خواهد شد.

امروزه برای تولید و عرضه لنت ترمزهای ایرانی و خارجی و سایر اجزا سیستم ترمز ماشین از مواد آلی بی زیان استفاده می شود.

این لنت‌ها که به لنت غیر آزبستی نیز معروف هستند از مواد طبیعی همچون شیشه، لاستیک و رزین ساخته می‌شوند.

 

لنت های ترمز امروزی چه گونه کار می کنند؟

به عبارت ساده تر، لنت ترمز با روتورهای شما تماس می گیرد و باعث می شود اصطحکاک کند شده و خودروی شما متوقف شود.

لنت ترمز بخشی از یک سیستم بسیار به هم پیوسته است، سیستمی که برای عملکرد ایمن و موفقیت آمیز به هر یک از قطعات خود متکی است. در اینجا نحوه ایفای نقش لنت ترمز شما آمده است.

هنگامی که روی پدال ترمز را فشار می دهید، سیلندری را فعال می کنید که مایع ترمز را از طریق شیلنگ ها به سمت کالیپرها می فرستد. کالیپرها لنت های ترمز شما را درگیر می کنند.

لنت های ترمز شما به روتور که مستقیماً به هر چرخ متصل است فشار وارد می کند. این فشار باعث ایجاد اصطکاک لازم برای کاهش یا توقف وسیله نقلیه شما می شود. وقتی روتور کند می شود، چرخ های شما هم همینطور.

پای خود را از روی پدال ترمز بردارید و کل روند برعکس می شود: لنت های ترمز آزاد می شوند، مایع به سمت بالا شیلنگ ها حرکت می کند و چرخ های شما دوباره در حرکت هستند

بیشتر بخوانید: تاثیر نوع لنت بر ایجاد صدا

 

کدام لنت ترمز مناسب من است؟

این بیشتر به ماشین، محیطی که در آن رانندگی می کنید و سبک رانندگی شما بستگی دارد. یک وسیله نقلیه با عملکرد بالا که عمدتاً در مناطق تپه‌ای و یا پرترافیک و در مکانی که باران زیادی می‌بارد رانده می‌شود،

به نوع متفاوت از لنت ترمز برای یک خودروی خانوادگی که در اطراف شهر در مناطق گرم رانندگی میکند، نیاز دارد. اگر می خواهید بدانید که آیا لنت های پس از فروش برای شما کار می کنند یا خیر،

بهترین گزینه این است که با یک متخصص ترمز یا مکانیک واجد شرایط صحبت کنید و در مورد گزینه های مربوط به سبک رانندگی، محیط محلی و غیره صحبت کنید.

شما واقعاً نمی‌خواهید با چیزی به حیاتی مانند سیستم ترمز سر و کار داشته باشید، بنابراین داشتن لنت‌های مناسب ضروری است

برای خرید انواع لنت ترمز رنو  فابریک با فروشگاه اینترنتی رنو پخش در ارتباط باشید

 

لنت ترمز چه وظیفه ای دارد؟

همان طور که اشاره شد لنت وظیفه دارد با تولید نیروی اصطکاکی مناسب ، انرژی جنبشی چرخ متحرک را که تحت تاثیر نیروی موتور خودرو را هستند را گرفته و به انرژی حرارتی تبدیل کند.

سپس این انرژی حرارتی تولید شده در فضا پخش می شود که با این فعالیت و عمل، خودرو به حالت سکون در می آید و در نهایت سرعت آن کاسته می شود.

لنتهای مصرفی باید دارای ضریب اصطکاکی بالا و پایدار باشند و با تغییرات درجه حرارت، خاصیت و کارکرد خود را از دست ندهند و همچنین باید از مقاومت بالایی در برابر ساییدگی برخوردار باشند و موجب خراشیدگی کاسه ترمز نشود.

بیشتر بخوانید: تفاوت لنت ترمز جلو و عقب

 

زمانی که لنت های ترمز ساییده می شوند چه اتفاقی رخ می دهد؟

نکته مهم در ساییده شدن لنت های ترمز این است که هر بار شما از ترمز خودرو استفاده می کنید،

لنت های ترمز خودرو شما در معرض کم و جزئی سایش و فرسودگی قرار می گیرد.

برای هر یک از انواع لنت ترمز از جمله لنت سرامیکی،

ارگانیک و فلزی این اصطکاک باعث می‌شود که مقادیر کمی از پوشش‌های محافظ روی لنت‌های ترمز ساییده شود. با گذشت زمان و استفاده در مقدار بیشتر

از لنت ترمز همواره به این تخریب افزوده می شود تا زمانی که لنت ترمز شما نازک و نازک تر شوند

و در نهایت به نقطه ای می رسد که باید این قطعه اساسی را تعویض کرد.

قطعا زمانی که شما متوجه شدید که زمان تعویض لنت خود فرا رسیده است باید اقدام به تعویض این قطعه کنید زیرا همان طور که در قبل تر گفته شد

سلامت و ایمنی خودرو و سرنشینان خودرو، رابطه مستقیمی با کارکرد لنت ترمز دارد.

اما شاید این سوال برایتان پیش آمده باشد که چه گونه باید متوجه شویم که زمان تعویض لنت ترمز فرا رسیده است یا

چه علائمی نشان دهنده تعویض لنت ترمز هستند؟

 

علائم نشان دهنده تعویض لنت ترمز

زمانی که شما علائم و موارد زیر را در سیستم خودرو ماشین (لنت ترمز) مشاهده و بررسی کردید باید در سریع ترین زمان اقدام به تعویض این قطعه حیاتی کنید.

مهم ترین نکات لنت ترمز را برای شما عزیزان خواهیم گفت.

 

1-ایجاد صدای جیر جیر یا صدای ناهنجار هنگام ترمز

قطعا یکی از نشانه هایی که رانندگان زیادی با آن آشنایی دارد، این موضوع است که اگر زمان استفاده از ترمز،صدای گوش خراش یا همان به اصطلاح (صدای جیغ یا ناله) به گوش می رسد،

باید بدانید که زمان تعویض لنت ترمز خودرو فرا رسیده است. یکی از نکاتی که باید از لنت ترمز خودرو خود بدانید این است که در واقع تولید این صدا با هدف و کارکرد خاصی انجام شده است.

در واقع این صدا توسط یک واشر کوچک اندیکاتور از جنس فلز تولید می شود که تنها هدف ایجاد این صدا، به منظور هشدار فرسوده شدن لنت ترمز می باشد.

زمانی که شما به طور مداوم این صدا را می شنوید زمان آن رسیده است که به تعمیرکاران مراجعه کنید و سلامت لنت ترمز خود را بررسی کنید و در صورت نیاز اقدام به تعویض این قطعه کنید.

البته هر صدایی به نشانه به اتمام رسیده لنت ترمز نمی باشد؛ در برخی مواقع زمانی که لنت های ترمز در معرض رطوبت قرار می گیرند به عنوان مثال هوای بارانی یا طوفانی،

یک لایه از رطوبت بر روی لنت ترمز شکل می گیرد و موجب ایجاد صدای این چنین می باشد.

اگر بعد از گذشت چند روز این صدا از بین رفت نباید نگرانی از بابت به اتمام رسیده لنت ترمز داشته باشید اما برای امنیت بیشتر بهتر است که به تعمیرکاران مراجعه شود.

 

2-مشاهده با چشم لنت های ترمز

شما می توانید با استفاده از چشم نیز بررسی لنت ترمز را انجام دهید.

با نگاه به میله چرخ خودرو، لنت ها را که به روتور ترمز فشرده شده می بینید.

اگر ضخامت پدهای ترمز کمتر از یک چهارم اینچ (حدوداً سه میلیمتر) باشد، باید به فکر یک بازرسی از ترمزهای خود باشید. به ویژه اگر زمان زیادی از آخرین بازدید شما گذشته است.

 

3- تولید صدای خر خر درونی و سایش فلزی

اگر صدای ضعیف درونی مشابه تراشیدن فلز یا صدای خرخر سنگین شنیدید، به این نشانه است که نه تنها لنت‌ ترمز شما فرسوده شده  و کارایی خود را از دست داده اند،

بلکه دیسک و کالیپرها نیز در حال برخورد با یکدیگرند.

از آنجا که این تماس فلز با فلز باعث آسیب بیشتر در سیستم ترمز شما می‌شود، باید در صورت شنیدن این نوع صداها در اسرع وقت خودروی خود را به تعمیرگاه ببرید.

 

4-بررسی چراغ نشان گر

برخی از خودرو ها بر روی داشبورد خود دارای چراغ نشانگر هستند که به منظور هشدار در زمان تعویض لنت ترمز کاربرد دارند.

اگر خودروی شما مجهز به سیستم هشدار ترمز است می‌توانید در دفترچه راهنما این قابلیت را ببینید. 

به یاد داشته باشید که اگر چراغ روشن شد باید مکانیک علاوه بر پدهای ترمز سنسورهای نور را نیز تعویض کند.

بیشتر بخوانید: مهم ترین نشانه های تعویض لنت ترمز

 

چقدر طول می کشد تا لنت های ترمز از بین بروند؟

لنت های ترمز به طور معمول و متوسط دارای طول عمر حدود 40 هزار کیلومتر هستند.در واقع لنت های ترمز خودرو تا 40 هزار کیلومتر خواص و کارکرد خود را از دست نمی دهند.
با این حال پاسخ این سوال با توجه به موارد مختلف مانند نوع خودرو، نوع رانندگی و … متفاوت می باشد.

به طور مثال در ترافیک های شهری از این قطعه بیشتر استفاده می شود و عمرش پایین می آید.

رنوپخش امیدوار است با خواندن این مطلب اطلاعات مورد نیاز در مورد مهم ترین نکات لنت ترمز را به دست آورده باشید.

در فروشگاه رنوپخش محصولات زیر ارائه می شود:

لنت جلو رنو تالیسمان اورجینال

لنت عقب کپچر

 

 

از طریق شماره تلفن های زیر می توانید با ما در ارتباط باشید.

021-33950976

021-33969813

 

برای ورود به تلگرام رنوپخش اینجا را لمس کنید.

برای ورود به اینستاگرام رنوپخش اینجا را لمس کنید.

شما اینجا هستید: