۲۸۳ بازدید
0دیدگاه

رنوپخش در این مطلب قصد دارد شما عزیزان را در مورد انواع لنت ترمز خودرو راهنمایی کند؛ با ما همراه باشید.

لنت ترمز، وظیفه مهمی در ایجاد اصطکاک خودرو برعهده دارد. این قطعه در کنترل سرعت یا ایست خودرو نقش مهمی ایفا می‌کند. انواع لنت ترمز از موادی با ضریب اصطکاکی بالا ساخته شده تا وظایف خود را به درستی انجام دهند.

جنس ترمز باید به گونه‌ای بوده تا دچار خوردگی و سایش نشود. این قطعه، باید بازدهی مناسبی در انواع شرایط آب و هوایی داشته باشد. از همین جهت، لنت ترمز وظیفه مهمی در سیستم ترمز خودرو دارد.

درصورت اتمام لنت نیز باید نسبت به تعویض آن اقدام کنید. در ادامه این مقاله به بررسی انواع لنت ترمز خودرو می‌پردازیم.

 

لنت خودرو چه وظیفه‌ای دارد؟

لنت ترمز، انرژی جنبشی چرخ متحرک را گرفته و به انرژی حرارتی تبدیل می‌کند. این نیرو تحت تاثیر نیروی موتور بوده که عملیات مربوط به تبدیل را انجام می‌دهد. پس از این مرحله، انرژی حرارتی در فضا پخش شده و خودرو از حرکت باز می‌ایستد.

لنت، باید از ضریب اصطکاکی بالایی برخوردار بوده و پایدار باشد. به علاوه، این قطعه در برابر انواع تغییرات حرارت باید مقاومت بالایی داشته و مانع از سائیدگی کاسه ترمز شود. در نتیجه، وظیفه لنت ترمز تبدیل انرژی و ترمزگیری خودرو به بهترین شکل است.

 

انواع لنت خودرو

انواع لنت ترمز خودرو، شامل نمونه‌های متفاوتی می‌شود. هریک از لنت‌های ترمز مخصوص خودروهای خاص بوده که با توجه به مدل آن تعیین می‌گردد. امروزه، استفاده از آزبست در ساخت لنت ممنوع شده و گزینه‌های دیگری جایگزین آن شده‌اند.

در ادامه به معرفی انواع لنت خواهیم پرداخت.

بیشتر بخوانید: تفاوت لنت جلو و لنت عقب

 

لنت اورگانیک

لنت اورگانیک، فاقد آزبست بوده و از مواد دیگری در ساخت آن استفاده می‌شود. این لنت، به دلیل مواد موجود در خود، صدای بسیار کمی حین استفاده تولید می‌کند. لنت ترمز اورگانیک عملکرد بهتری داشته و در دمای بالا دچار آسیب نخواهد شد.

 

لنت سرامیکی

این لنت، از مزایای بسیاری در مقابل سایر قطعات و انواع لنت ترمز برخوردار است. لنت ترمز سرامیکی، مقاومت بالایی در برابر انواع شرایط آب و هوایی از خود نشان می‌دهد. به علاوه، استفاده مداوم از این لنت ترمز، کیفیت آن را تغییر نخواهد داد.

این لنت، برای اغلب خودروهای موجود در بازار مورد استفاده قرار می‌گیرد. از همین جهت، با اطمینان بیشتری قادر به انتخاب آن خواهید بود. امروزه جهت ساخت این لنت از ترکیبات دیگری استفاده شده که موجب افزایش کیفیت عملکرد آن می‌شود.

 

لنت نیمه فلزی

این لنت از لحاظ کارکرد، میزان سایش و ایجاد صدا در رده میانی انواع لنت ترمز قرار دارد. لنت ترمز سرامیکی خریداران را تا حدودی با خصوصیات خود نسبت به انواع لنت ترمز راضی نگاه می‌دارد.

همین موضوع نشان دهنده استفاده بالای این لنت نسبت به سایر نمونه‌های آن است. اما لنت‌های نیمه فلزی از قیمت بالاتری نسبت به لنت اورگانیک برخوردار هستند.

قیمت بالای این لنت ترمز، به دلیل کیفیت بالای آن است. در حال حاضر، استفاده از لنت ترمز نیمه فلزی، اورگانیک و سرامیکی طرفداران بیشتری دارند. در نتیجه، هنگام خرید لنت ترمز با تنوع بالایی از آن مواجه خواهید بود.

 

نکات کاربردی و مهم هنگام خرید لنت

هنگام خرید لنت ترمز و انواع آن، باید با نکاتی آشنایی داشته باشید. آگاهی از این نکات، به شما در خرید موفق و مقرون به صرفه کمک خواهد کرد.

 

توجه به نوع لنت ترمز 

درصورت استفاده بالا از لنت ترمز، حتما نمونه سرامیکی آن را خریداری کنید. این لنت ترمز از طرفداران بالایی برخوردار بوده و برای خودروهایی با کارکرد بالا مورد استفاده قرار می‌گیرد.

به علاوه، لنت سرامیکی از خصوصیات بالایی نیز برخوردار بوده که آن را از سایر لنت‌ها مستثنی می‌سازد. لنت ترمز با بیشترین فلز، بیشترین میزان فلز در آن به کار رفته است. از همین جهت، درصورت نیاز به لنت ترمز قوی این نمونه را خریداری کنید.

اما این لنت نسبت به انواع لنت ترمز پس از مدتی دچار سروصدا شده و سریعا داغ می‌شود. لنت‌های نیمه فلزی نیز به خوبی پودر شده و هنگام ترمزگیری صدای کمی تولید می‌کند. بنابراین، هنگام خرید حتما به نوع آن توجه داشته باشید.

 

جلوگیری از خرید لنت‌های آزبست

در ساخت برخی از لنت‌ها، آزبست به کار گرفته شده است. این دسته از لنت‌ها، کارایی مناسبی داشته اما استفاده از آن آسیب جدی به محیط زیست وارد می‌کند. آزبست ماده‌ای سرطان‌زا بوده و الیاف آن از داغ شدن لنت جلوگیری خواهد کرد.

اما با پودرشدن لنت ترمز، گرد آن در محیط پخش شده که منجر به سرطان می‌شود.

 

توجه به قیمت لنت

هنگام خرید انواع لنت ترمز، حتما به قیمت آن توجه داشته باشید. لوازم یدکی ارزان همیشه کیفیت مطلوبی نداشته و استفاده از آن‌ها به سایر قطعات خودرو آسیب وارد می‌کند. از همین جهت، هنگام خرید این قطعه حتما قیمت آن را مدنظر قرار دهید.

 

تفاوت میان انواع لنت خودرو

لنت ترمز و انواع آن از لحاظ ساختار تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند. در ساخت برخی از لنت از آزبست استفاده شده که ماده‌ای سرطان‌زا است. اما لنت‌های اورگانیک ساخته شده از مواد دیگری بوده که مضرات آن را به دنبال نخواهد داشت.

نوع کارکرد نیز تفاوت میان انواع لنت را تعیین می‌کند. برای مثال در میان انواع لنت ترمز، نمونه سرامیکی برای اغلب خودرو‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. لنت نیمه فلزی و اورگانیک نیز هریک کاربرد مربوط به خود را دارند.

قیمت لنت ترمزها نیز با توجه به کارکرد آن‌ها متفاوت خواهد بود. برخی لنت ترمزها قیمت بالاتری داشته و برخی دیگر از قیمت مناسب‌تری برخوردار هستند.

 

خصوصیات لنت ترمز خوب

انواع لنت‌های ترمز باید از خصوصیاتی برخوردار باشند. علاوه بر موارد فوق، هنگام خرید لنت ترمز حتما باید ویژگی‌های لنت موردنظر توجه داشته باشید. با درنظر داشتن این نکات، قادر به شناسایی ویژگی‌های یک لنت ترمز خوب خواهید بود.

 

جنس باکیفیت

لنت‌هایی با جنس و خوب هنگام استفاده سروصدا ایجاد نخواهند کرد. انواع لنت‌ ترمز بی کیفیت سروصدای گوش خراشی داشته و به اصطلاح دچار شیشه شدن می‌شود. لنت‌های باکیفیت هرگز شیشه نکرده و عملکرد مناسبی از خود نشان می‌دهند.

 

پودرشدن

لنت ترمز باکیفیت و استاندارد باید تا آخر به خوبی پودر شود. این لنت ترمز منجر به افزایش عمر دیسک شده و اغلب بدون صدا است. از همین جهت، پودرشدن لنت ترمز از جمله خصوصیات یک لنت ترمز مناسب، باکیفیت و استاندارد خواهد بود.

 

توانایی تحمل دمای بالا

لنت ترمز مناسب باید از توانایی تحمل مناسب در دمای بالا را داشته باشد. برخی لنت‌ها به دلیل تحمل پایین در برابر دمای بالا، دچار بریده شدن می‌شوند. اما انواع لنت ترمز های باکیفیت درصورت داغی بیش از اندازه بریده نشده و دچار تغییر نخواهد شد.

 

ایجاد اصطکاک لازم

انواع لنت‌های ترمز، باید اصطکاک لازم را حین توقف خودرو ایجاد کند. این ویژگی، نقش مهمی در کیفیت ترمز خودروها ایفا می‌کند. بنابراین، از جمله ویژگی‌های مورد توجه هنگام بررسی لنت ترمز، توجه به میزان اصطکاک آن است.

عدم ایجاد اصطکاک مناسب، خودرو را حین ترمزگیری با مشکلاتی مواجه می‌کند. از همین جهت، با درنظر داشتن نکات فوق، قادر به شناسایی خصوصیات بهترین لنت ترمز خواهید بود.

بیشتر بخوانید: مهم ترین نکاتی که از لنت ترمز خودرو باید بدانید

 

نتیجه‌گیری نهایی

لنت ترمز و انواع آن، شامل موارد مختلفی شده که هریک خصوصیات مربوط به خود را دارند. انواع لنت ترمز مخصوص خودروهای متفاوت ساخته شده که برروی چرخ‌های جلو و عقب نصب می‌گردد.

هنگام لنت ترمز نیز باید به نکات مهمی توجه داشته و خصوصیات بهترین نوع آن را شناسایی کنید. لنت ترمز قطعه‌ای مهم در خودرو بوده که باید بهترین نمونه آن را خریداری و بهترین شکل از آن نگهداری شود.

رنوپخش امیدوار است با خواندن این مطلب اطلاعات لازم در مورد  انواع لنت ترمز خودرو  را به دست آورده باشید.

برای خرید محصولات زیر روی آن کلیک کنید:

لنت عقب سیمبل

لنت عقب فلوئنس

 

 

از طریق شماره تلفن های زیر می توانید با ما در ارتباط باشید.

021-33950976

021-33969813

 

برای ورود به تلگرام رنوپخش اینجا را لمس کنید.

برای ورود به اینستاگرام رنوپخش اینجا را لمس کنید.

شما اینجا هستید: