اگر  در مورد قیمت سوخت نگران هستید، می توانید با چند راه کار ساده میزان قابل توجهی در مصرف سوخت صرفه جویی نمایید.

 

10 روش برای کاهش مصرف سوخت خودرو

 

1 – بررسی درب باک 

تقریبا 17 درصد از کل خودروهایی که در حال تردد در کشور هستند یا درب باک  معیوب دارند و یا اصلا درب باک ندارند! که هر دو انها باعث افزایش

مصرف سوخت میشود،چون باعث فرار بخارات مضر بنزین و آلودگی هوا می شود. خرابی درب باک رایج ترین مشکل است و با کمترین هزینه رفع می شود و یکی از دلایلی

است که  باعث روشن شدن چراغ چک موتور میشود.  همچنین باک ماشین را زیادی پرنکنید چون ممکن است سرریز بشود.

2- فیلتر هوا

فیلتر هوای خودرویتان را در بازه های زمانی مشخص بررسی و در صورت نیاز تعویض کنید. اگر فیلتر هوا کثیف باشد  در تیجه ورود جریان هوا به موتور مختل شده و بنزین بیشتری می سوزاند.

3 –  توجه به وضعیت تایرهای خودرو 

فشار تایر خود را حداقل یکبار در ماه بررسی کنید. آمار های مختلف نشان دهنده  آن است که فشار باد تایرهای بیش از 25 درصد از کل خودروهابه درستی تنظیم نیست که هم در مصرف سوخت خودرو تاثیر منفی دارد و هم منجر به فرسایش زودهنگام آج تایر می شود لاستیک های کم باد، موجب افزایش مصرف سوخت نیز می شوند.فشار باد تایرها را به اندازه صحیح بر اساس توصیه سازنده خودرو تنظیم کنید. معمولا فشار باد تایرها در برچسبی روی رکاب در سمت راننده نوشته شده است.

4 – استفاده از روغن موتور مناسب

اگر خودروی خود را برای تعویض روغن به تعویض روغنی میبرید یا خودتان این کار را انجام میدهید تفاوتی ندارد، فقط حتما کارتل (محفظه روغن) را با روغنی پر کنید که پایین ترین (رقیق ترین) گرانروی توصیه شده از جانب سازنده خودرو را داشته باشد. به عنوان مثال اگر در الان از روغنی با گرانروی 10W-30 استفاده می کنید، تغییر آن به 5W-30 باعث 1 تا 2 درصد کاهش مصرف سوخت میشود.

 

5 – بررسی ترمز های ماشین

حتما در بازه های زمانی مشخص ترمزهای ماشین را بررسی کنید و در صورت نیاز آنها را تنظیم کنید. اگر ترمز کاملاً تنظیم نباشد مقاومت زیاد و سوخت بیشتری مصرف می شود.

7 – جلوگیری از کار کردن موتور دور آرام

یکی از  راه ها برای کاهش مصرف سوخت این است که هنگام توقف خودرو در  خیابان یا  توقف بیش از 30 ثانیه پشت چراغ قرمز، موتور خودرو را خاموش کنید زیرا خودرو که در حالت توقف در دور آرام کار می کند هیچ مسافتی به ازای سوختی که  مصرفی  میکند طی نمی کند و به همین دلیل  اکثرا خودروهای جدید مجهز به سیستم استاپ استارت هستند که به صورت خودکار این کار را انجام می دهد. علاوه بر این قبل از حرکت، موتور خودروی  را بیش از 1 دقیقه در حالت در جا گرم نکنید زیرابا این کار  سوخت هدر می رود.

9 –از ترمزهای شدید بپرهیزید

با حفظ فاصله خود را با خودروی جلویی ، از ترمزهای شدید پرهیز کنید. تحقیقات نشان می دهد که تکنیک های رانندگی تا 30 درصد می تواند کارایی سوخت را تحت تاثیر قرار دهد.

10 – آرام و نرم رانندگی کنید

همه ما از یک  شتابگیری سریع، ورود سریع به داخل  پیچ تند و ترمزگیری شدید در وسط آن و تشتابگیری مجدد  به محض اینکه پیچ تمام شد و مسیر صاف می شود لذت می بریم، اما واقعیت این است که شتابگیری سریع از حالت توقف، همانطور که نوزاد از یک بطری شیر می خورد باعث مکیدن سوخت توسط موتور می شود! و ترمزگیری های شدید سوخت را هدر می دهد زیرا موتور برای جبران سرعت از دست رفته باید سوخت اضافی مصرف کند.

#مصرف سوخت#بنزین#رنو#کاهش مصرف سوخت#کاهش مصرف سوخت رنو#گرانی بنزین#مصرف سوخت بنزین رنو#مصرف بالای سوخت#مصرف بالای سوخت رنو#مصرف سوخت داستر#مصرف سوخت کپچر

شما اینجا هستید: